• et
    • en
    • fi
    • da
    • no
    • sv

Väline sortiment ja tooteinfo rikastamise automatiseerimine

Ärikasvu saavutamiseks on mitmeid võimalusi. Üks tõhus viis on tootesortimendi laiendamine, mis võimaldab pakkuda klientidele rohkem teenuseid, kuid toob kaasa täiendavaid kulusid laole ja logistikale. E-kaubanduses saab sortimenti laiendada ka ilma tooteid füüsiliselt lattu võtmata, liidestades tooteinfot otse välistest ladudest.

Klassikaline lähenemine ja konkurentsieelis on hoida e-poes ainult laos olevaid tooteid ning seda turunduses kommunikeerida. Kuid tarneahelate efektiivistumisega on see eelis ajale jalgu jäämas. Samuti on paljud kliendid valmis ootama kauem, kui see tähendab soodsamat hinda või laiemat valikut.

Allpool käsitleme välise sortimendi kasutamise eeliseid ja väljakutseid, mida e-poe loomisel arvestada. Samuti puudutame tooteinfo rikastamise võimalusi ja automatiseerimist.

 

Väline sortiment

Ärikliendi müügis on välise sortimendi põhimõte juba vaikimisi kasutamisel – kui mõnda toodet endal piisavalt laos ei ole, tehakse paar telefonikõnet ja võetakse ülejäänud tooted maaletoojalt või koguni konkurendilt. E-poest ostev klient ei vaevu alati ebapiisava laokoguse korral kontrollkõnet tegema ning võib osta toote mujalt. Ärikliendi puhul võib kaotatud tehing tähendada tuhandeid eurosid kaotsiläinud tulu ühelt ostult, eriti kui ostja eelistab osta kõik tooted ühelt tarnijalt.

Välise sortimendi kasutuselevõtul e-poes on mitmeid suuri plusse:

  1. Ei pea tooteid lattu varuma – Kasulik eriti suurte, eri hoiustamistingimusi vajavate või kallite toodete puhul.

  2. Parem likviidsus – Müük toimub realiseerimise alusel ning raha saadakse kliendilt enne, kui tarnijale tuleb maksta.

  3. Uute toodete/gruppide katsetamine – Ilma laojäägi riskita saab proovida, mis tooted huvi pakuvad, ning populaarseid tooteid võib hiljem lattu varuda.

  4. Kiirem turule toomine – Piisab ainult tooteinfo lisamisest e-poodi. Uued trendikad tooted jõuavad konkurendist kiiremini müüki.

  5. Parem SEO – Rohkem tooteid tähendab paremat nähtavust otsingumootorites. Kui uute toodete info on korralikult rikastatud, laiendad veebilehele jõudnud inimeste hulka

Välise sortimendi kuvamise lahendus e-poes ja sellega seotud protsesside automatiseerimine võib olla üks lollikindlamaid investeeringuid, mida oma e-poes teha saab.

 

Küsimused mida läbi mõelda

Loomulikult ei ole kõik nii must valge ning edukaks lahenduseks tuleb lahendada mitmeid küsimusi:

  • Kuidas õigesti kommunikeerida klientidele ootuseid tarneaja, toote tagastamise ja toe osas. Koostööpartneri tarnete efektiivsus ja prioriteet.

  • Mis juhtub tarneajaga, kui ostukorvis on tavatoode ja välise sortimendi toode koos? Kas luuakse kaks tellimust (koos tarnega) või saadetakse kõik hilisemal kuupäeval?

  • Mis juhul luuakse toode laotarkvarasse? Eeldusel, et välisest sortimendi tooteid ostetakse oluliselt vähemal määral kui ja päringud tasulised.

  • Kuidas toimub tooteinfo rikastamine ja selle kvaliteedi tagamine? Kui võtta sisse näiteks 5000 toodet, siis kui palju ning millist ressurssi sinna rikastamisse panna. Siin tasub kaaluda tooteinfo osalist või täielikku rikastamist AI abil. Lumavil on olemas tooterikastamist automatiseeriv lahendus ning tiimi ajusoppides ka mõned nipid, millest huvilistele näost näkku räägime ;).

  • Hinnastamine. Kui tead, et hulgimüüjal on ka teisi kliente, keda ta andmebaasiga ühendab, on soovitatav paika äriluure/hinnaseire protsessid, et konkurentsis püsida. 

Vältimaks pettumust. Kui bränd lubab on sortimendi liidestamist soovitav alustada step-by-step ja liveda esimese sammuna suurimat väärtust andev tegevus (tooteinfo e-poodi, et klient saaks osta), toimetada laoga alguses käsitsi ning luua automaatika alles siis, kui ärimudel end tõestanud. 

 

Tehniline lahendus

Suurimad vead tarkvaraarenduses tehakse juba analüüsis st hakatakse arendama mittesobivat lahendust ja sama kehtib ka välise sortimendi liidestuse kohta. Suurematel e-poodidel peab kindlasti olema määratud sisemine vastutaja, kes kogu projekti kliendi poolt veab, langetab otsuseid ning operatiivselt küsimustele vastaks. 

 

Suures pildis on protsess järgmine:

Kõigepealt peab kaupmees uurima tarnijalt, mis kujul neil tooteinfo on:

  • Failid – XLS, CSV, …
  • Automaatne liides – API
  • Tooteinfo haldamise keskkond
  • Kuidas edastatakse lisad – pildid, PDF juhendid, videod, tootejoonised, …

Edasi tuleb viia läbi analüüsiprotsess, kus otsustada kuidas protsess ettevõttes toimima hakkaks ning mis infoliiklust kohe automatiseerida. Üsna tihti on vajalik liidestada erinevate tarkvaradega (ERP, PIM, e-pood, CRM, …). Eraldi tähelepanu pöörata laoseisule, tarnele ja hinnapoliitikale. 

Kui lähteülesanne valmis, mapitakse infoväljad, luuakse ja testitakse arendust. 

Peale valmimist algab hooldus.

Võid innustuseks heita pilgu peale, kuidas oleme olukorra lahendanud Decorale ja eHomerile.

 

Väiksema eelarvega lahendus

Väiksemate ja/või katsetamishimulisematele kaupmeestele on ka soodsam võimalust alustamiseks:

  • Alustada tooteinfo käsitsi importimisega e-poodi. Rusikareegel on mistahes importi teha alguses arendusserveris ja luues tootele kindla atribuudi, et oleks võimalik tooteid kiiresti poest deaktiveerida.

  • Välise sortimendi toodetele luua nähtav atribuut, mis kirjeldab toote pikemat tarneaega. Kui ostukorvi automaatikaks aega ei ole, siis peab pikemat tarneaega kirjeldama korduvalt eri etappides (tooteleht, checkout, tellimuse e-mail, …), sest hea diili leidmisest õnnelik ostja võib seda õhinas ignoreerida ning hiljem pettunud olla.

  • “Telli teavitus kui toode on laos” on üks alakasutatud Magento funktsionaalsus, millega saab mängida ja klientide huvi registreerida. Näiteks paned toote üles hea hinnaga ning kui piisavalt palju huvilisi registreerunud, tellid partii ära.

  • Kui kardad halba brändikogemust, loo eraldi poevaade Magentosse, kus kuvatakse ainult välise sortimendi tooteid ning ostukorvid ei segune. Hea mõte teha need kindlatele brändidele erinevad.

Ehk ka IT mõttes soodsama, kuid rohkem käsitööd nõudva lahendusega on võimalik alguses purjetada ja sobivuse korral täisautomaatika luua.

 

Tehisintellekt ja tooterikastamine

Nagu kordvalt erinevates blogipostitustes mainitud – peamine pudelikael mistahes e-poe esmakordsel püstipanekul on kvaliteetselt rikastatud tooteinfo. Toode, mida ei ole e-poes üleval, ei saa klient osta. Välise sortimendi mitte kasutuselevõtu peamine põhjus on töötajate ajaressursi küsimus – kes hakkab tootetekste muutma, atribuute lisama, tõlkima, hindu määrama, pilte ja juhendeid lisama?

Tehisintellekti kasutuselevõtt võimaldab viia tooteinfo rikastamise automatiseerimine uuele tasemele ning mida suurem on e-poodi sissevõetavate toodete hulk, seda suurema kasuteguriga see investeering on.

AI ei saa (veel) võtta 100% üle inimese rolli, kuid saab seda väga oluliselt lihtsamaks teha ning hea tooterikastamise automatiseerimise plaan arvestab, et kogu info ei ole ühesuguse olulisusega:

  • Mis info on kasutaja jaoks kriitiliselt oluline / annab konkurentsieelise
  • Mis info peab olema väga täpne ja üheselt arusaadav ning vajab eraldi inimese poolt kontrollimist
  • Mis info oleks kliendi jaoks oluline ja vajalik käsitsi sisestada, kuid mida saab kusagilt mujalt, kui maaletooja poolt antud kanalitest. 

Tooteinfo rikastamise automatiseerimine tähendab kõigepealt tooteinfo AS IS protsessi analüüsi vaatega, et seni tooterikastaja roll muutub tooteinfo administreerijaks. Akeneo PIM on suurepärane vahend tooteinfo täielikkuse ülevaate saamiseks, kuid seda tehakse ka ERPis, epoes või koguni eraldi tarkvaras. 

Õigeid vastuseid on rohkem kui üks ning parim lahendus tuleb ettevõtte sisemise ärianalüüsi ja arenduspartneri tehnilise analüüsi kombineerimisega, et saadud lahenduse teostus oleks mõistliku ROI’a ja arvestaks olemasolevaid valmislahendusi.

 

Kokkuvõte ja Lumavi lahendus

Lumavi soov on, et meie klientide e-äridel läheks paremini kui nende konkurentide omadel. Saame väga hästi aru, et kõik äriprojektid ei õnnestu ning tasuvusanalüüsis on tulud prognoosimatud, kulud aga sama kindlad nagu surm ja maksud. IT on ainult üks puzzletükk kogu süsteemis, aga välise sortimendi puhul kõige suurem puzzletükk.

Oleme tooteinfo rikastamise automatiseerimiseks on loonud eraldi lahenduse, mis võimaldab: 

  1. Võtta tooteinfot eri tarnijatelt 
  2. Mistahes formaadis (failid, APIt, …) 
  3. Ühtlustada eri kanalitest saadud info e-poele sobivaks 
  4. Töödelda infot AI abil ja tõmmata infot avalikest allikatest
  5. Saata info tooterikastusplatvormi kontrollimiseks või otse e-poodi

Kvaliteedi tagamiseks kombineerime erinevaid AI teenusepakkujaid, kasutame sõnastikku ja fine-tuningut. Loome ka klientidele erilahendusi tooteinfo haldamiseks.

Nagu postituses mainitud – oleme kindlad, et see on üks kõige suurema tõenäosusega õnnestuv IT investeering Sinu e-ärisse.

Jaga postitust sotsiaalmeedias: LinkedIn facebook
Väline sortiment ja tooteinfo rikastamise automatiseerimine Väline sortiment ja tooteinfo rikastamise automatiseerimine
Ärikasvu saavutamiseks on mitmeid võimalusi. Üks tõhus viis on tootesortimendi laiendamine, mis võimaldab pakkuda...
Loe lähemalt 04. aprill 2025
E-äri erilahendused (sh AI) Erply peal
“Oh, kuidas ma sooviks, et mu äritarkvaraga saaks seda teha,” on nii mõnigi kaubandusettevõtte...
Loe lähemalt 21. jaanuar 2025

Võta ühendust





    Lumav - Magento Partner

    Magento sertifitseeritud partnerina pakume klientidele parimaid lahendusi mis tagavad ärikasvu.